Aviagen zadowolony z międzynarodowych pracowników

Aviagen to duże międzynarodowe gospodarstwo zajmujące się hodowlą brojlerów. Firma posiada własne stado hodowlane i specjalizuje się w osobnikach dwóch pokoleń. Działając z poziomu kilku oddziałów, z czego jeden mieści się przy Elmpterweg w Roermond, gospodarstwo obsługuje klientów z ponad 100 krajów. Koen van Lith (manager wylęgarni) i Lion Hekers (manager produkcji) entuzjastycznie wypowiadają się o międzynarodowych pracownikach działających w Aviagen z ramienia AB Werkt.

„Ludzie myślą, że mamy tu pełne kurniki, ale tak nie jest”, wyjaśnia Koen. „Jaja od piskląt rodzicielskich inkubujemy w inkubatorach, a następnie sprzedajemy je firmom hodowlanym i fermom brojlerów w całej Europie.” W naszym dziale produkcyjnym pracuje około 27 pracowników.”

Zakwaterowanie zapewnione

Lion, który również zaczynał pracę w Aviagen za pośrednictwem AB Werkt, jest zadowolony ze współpracy. „Już od wielu lat pracujemy z AB Werkt. To firma silnie reprezentowana w sektorze rolniczym. Wspaniale, że AB Werkt zapewnia zakwaterowanie pracownikom przybywającym do Holandii z zagranicy. To o jedno zmartwienie mniej dla osób, które są tu nowe i jeszcze nie do końca mogą się odnaleźć. A dla nas to oczywiście miły dodatek.”

Praca przez okrągły rok

Większość pracowników międzynarodowych w Aviagen pracuje na pełen etat. Koen: „W naszym biznesie nie ma okresów szczytu i przestoju. Wszystko jest zaplanowane z góry. Niemal bezustannie mamy ręce pełne roboty i potrzebujemy stałej załogi, która każdego tygodnia zadba o ciągłość produkcji.” Lion: „Jedynie w przypadku choroby lub urlopu zwracam się do AB Werkt o pracowników tymczasowych. Zwykle jesteśmy w stanie z góry przewidzieć luki w personelu. AB Werkt doskonale nas wtedy wspiera. Wiele osób, które przybywają do nas w roli pracownika tymczasowego np. w okresie wakacyjnym, pozostaje z nami na stałe.”

Komunikacja to klucz

Podczas gdy jeszcze kilka lat temu AB Werkt delegowało do Aviagen głównie pracowników z Polski, obecnie pula pracowników jest znacznie bardziej zróżnicowana pod względem narodowości. Koen: „W tym momencie mamy pracowników m.in. z Polski, Rumunii, Hiszpanii, Łotwy i Mołdawii. To logiczne, że komunikacja w miejscu pracy wymaga od nas większej energii.” Lion dodaje: „Umiejętność skutecznej komunikacji jest ważnym czynnikiem sukcesu, gdy pracujesz w międzynarodowym zespole. W naszym fachu konieczna jest komunikacja oko w oko. Jest dla nas ważne, aby pracownicy chcieli opanować choć podstawy niemieckiego lub angielskiego. Warto dodać, że młodsi pracownicy, których zatrudniamy, zazwyczaj posługują się już którymś z tych języków.”

Wewnętrzne szkolenie

Koen: „Niezależnie od tego, czy jesteś delegowany przez AB Werkt, czy zatrudniasz się u nas inną drogą – dla nas każdy pracownik jest równy. To nasza kultura biznesu. Staramy się zachować luźną, nieformalną atmosferę. Robimy wszystko, aby pracownicy międzynarodowi czuli się u nas dobrze i byli dobrze przyjmowani przez zespół. To bardzo ważne, bo w przeciwnym razie szybko od nas odejdą. A to duża strata, ponieważ dużo czasu poświęcamy na wewnętrzne szkolenia pracowników.” Lion podsumowuje: „Bądźmy szczerzy: nie udałoby nam się spiąć naszych zadań bez pracowników z innych krajów. Nie spodziewam się, że w nadchodzących latach pracę tę zaczną wykonywać Holendrzy. Powszechny jest niedobór personelu, w szczególności w sektorze rolniczym. Jesteśmy zadowoleni z AB Werkt i delegowanego przez nich personelu. Współpraca przebiega doskonale.”