Bezpieczna emerytura – po to właśnie to robimy!

Pełne konto bankowe, ładny samochód lub duży dom. Wiele osób o tym marzy, podczas gdy każdego dnia masz w zasięgu ręki to, co najcenniejsze: swoje zdrowie. Nie ma nic ważniejszego niż możliwość dożycia późnej starości w pełni sił. Takie jest również nasze zdanie w AB Werkt. Dlatego dokładamy wszelkich starań, aby każdy bezpiecznie dożył emerytury. Pracodawcy i pracownicy również muszą się do tego przyczynić.

Być może się zastanawiasz, dlaczego AB Werkt zwraca szczególną uwagę na bezpieczeństwo właśnie teraz? Czy coś idzie nie tak? Zdecydowanie nie! Myślę, że nasze środowisko pracy nigdy nie było bezpieczniejsze niż obecnie. W ostatnich latach wiele zmieniło się na lepsze, na przykład w zakresie mechanizacji pracy, aby odciążyć ludzi. Wprowadzono wiele ergonomicznych środków pomocniczych, takich jak przenośniki taśmowe i roboty sztaplujące. Nadal jednak istnieją zawody, które mogą być wymagające fizycznie, np. praca ze zwierzętami. Ale istnieją też wyzwania natury psychicznej, na przykład wśród opiekunów, którzy zmagają się z poważną chorobą w danej rodzinie.

Inny świat, większe konsekwencje

Świat nie stanął w miejscu, jeśli chodzi o prawodawstwo. Wcześniej, jeśli pojawiały się poważne dolegliwości po pięćdziesiątce, ubiegałeś się o zasiłek WAO. Obecnie oczekuje się, że jako pracownik będziesz szukać dostosowanej pracy (wspólnie z pracodawcą) i kontynuować ją do 67. roku życia. Dlatego zrównoważone szanse na zatrudnienie są tak ważnym tematem rokowań zbiorowych ze związkami zawodowymi. Odpowiedzialność cywilna po wypadku również różni się od tej, która funkcjonowała w przeszłości. Wcześniej to głównie na rządzie spoczywała taka odpowiedzialność. Jednak w ostatnich latach koszty te spadły przede wszystkim na barki pracodawców. Dlatego wszyscy zdają sobie sprawę, że konsekwencje wypadku przy pracy są poważne. Dla przedsiębiorcy, dla AB Werkt i oczywiście dla samego pracownika.

Od reagowania do przejmowania inicjatywy

AB Werkt postanowiło wziąć na siebie odpowiedzialność społeczną w dziedzinie bezpiecznej pracy. Szczerze mówiąc, mamy poczucie, że w przeszłości nie poświęcaliśmy tej kwestii wystarczającej uwagi. Oczywiście postępowaliśmy zgodnie z przepisami, ale nie robiliśmy nic ponadto. To ulega obecnie zmianie. Nie chcemy już ograniczać się do tego, co musimy robić, lecz pragniemy wkładać dodatkową energię w zapewnienie ludziom bezpiecznego i zdrowego doczekania emerytury. W 2022 r. będziemy rozmawiać z klientami i członkami o zachowaniu, budowaniu świadomości i promowaniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. Co oznacza bezpieczna praca i czego potrzebują klienci, pracownicy i AB Werkt, aby stało się to rzeczywistością? Zamierzamy również lepiej informować pracowników i pracodawców.

Nasza droga ku mniejszej liczbie wypadków

Nie bierzemy już bezpieczeństwa za pewniak, ale przekładamy je na konkretne działania. W tym celu opracowujemy obecnie różnego rodzaju dane liczbowe. Na przykład: co ciekawego dzieje się w dziedzinie bezpieczeństwa, ile dokładnie jest incydentów, co wydarzyło się w poszczególnych sektorach? Odbyliśmy również owocne rozmowy na temat bezpieczeństwa z pracownikami biur lokalnych, które oczywiście mają bliskie kontakty z naszymi zleceniodawcami. W ten sposób chcemy jeszcze bardziej zmniejszyć liczbę nieobecności w pracy spowodowanych chorobą i liczbę wypadków, które swoją drogą w ostatnich latach utrzymywały się na dość stabilnym poziomie. Pasuje to również do nowej koncepcji AB Werkt, w której znacznie bardziej koncentrujemy się na danych, postępach i wynikach.

Bezpieczeństwo opiera się na postawie i zachowaniu

Jak już wspomniano: bezpieczne dotrwanie do emerytury nie zależy wyłącznie od AB Werkt. Potrzebne jest zaangażowanie zleceniodawców oraz pracowników. Jako organizacja pełniąca rolę pośrednika nie mamy stuprocentowej kontroli nad dobrostanem i bezpieczeństwem naszych pracowników. Możemy wymagać od firm, aby wszystko było w porządku, i to robimy. Ale bezpieczeństwo to nie tylko dodatkowe zasady, informacje i środki pomocnicze. W znacznym stopniu bezpieczeństwo opiera się na właściwej postawie i zachowaniu. Na przykład, jeśli dana osoba zauważy, że bezpieczeństwo w miejscu pracy nie jest odpowiednio uregulowane, powinna mieć możliwość zgłoszenia tego faktu. Albo jeśli nie przyniesie to żadnego efektu, poinformowania nas o tym.

Będziemy mogli mówić o powodzeniu naszej misji, jeśli pracownicy AB Werkt będą udawać się na emeryturę zdrowi i sprawni.