Bezpieczna praca w słońcu: wskazówki

blog

Światło słoneczne działa bardzo korzystnie na organizm człowieka. Zupełnie inaczej czujemy się w słoneczny dzień niż przy zachmurzonym niebie. Czujemy radość i zadowolenie, a nasze organizmy produkują witaminę D. A witamina ta jest niezbędna dla zdrowych kości i zębów, układu odpornościowego i działania mięśni.

Skutki nadmiernego nasłonecznienia

Co za dużo, to niezdrowo – tak samo jest w przypadku słońca. Wszyscy znamy zagrożenia związane ze zbyt dużą ekspozycją na słońce. Rak skóry to ryzyko, którego nie wolno ignorować. Każdego roku w Holandii ten nowotwór diagnozowany jest u 35 tys. osób.

Światło słoneczne działa też szkodliwie na oczy. Zbyt dużo promieniowania ultrafioletowego i podczerwonego (=niewidoczne promieniowanie) może powodować zaćmę. Choroba ta polega na zmętnieniu soczewki oka i bez odpowiedniego leczenia może powodować pogorszenie widzenia.

A udar słoneczny? Powoduje nudności, bóle głowy, wzrost temperatury ciała powyżej 40 stopni i może skończyć się kilkudniową poważną niedyspozycją.

Temperatura i indeks UV: sprawdzaj oba parametry

Podczas pracy na słońcu należy pamiętać nie tylko o wysokiej temperaturze, ale i o energii słonecznej. Warstwa ozonowa uległa zredukowaniu, dlatego ilość promieniowania UV docierającego do ziemi jest znacznie wyższa. Promieniowanie to wyraża się w indeksie UV. Nie zawsze jest on jednakowy. W pochmurny dzień może być tak samo wysoki, a nawet wyższy niż przy słonecznej aurze.

KNMI codziennie podaje wartości indeksu UV. Gdy wynosi on 7 lub więcej, rozsądne jest podjęcie dodatkowych działań ochronnych. Przy indeksie 8 skóra może ulec poparzeniu w zaledwie 10 minut.

Bezpieczna praca w słońcu: wskazówki

Każdy, kto wykonuje wiele prac na zewnątrz, powinien brać pod uwagę temperaturę i nasłonecznienie.  Ogrodnicy, robotnicy drogowi, rolnicy itp. pracują dużo na zewnątrz i dlatego należą do grupy ryzyka.

Jak pracować bezpiecznie w słońcu?

  • Załóż ochronną odzież z gęsto tkanego materiału z długimi rękawami i nogawkami.
  • Dostępne są specjalne ubrania z filtrami UV. Dla porównania, zwykły biały bawełniany T-shirt posiada współczynnik ochrony wynoszący zaledwie 15.
  • Chroń głowę, nosząc kapelusz lub czapkę, ewentualnie z osłoną na szyję.
  • Jeśli nosisz kask, zadbaj również o osłonę szyi.
  • Smaruj, smaruj i jeszcze raz smaruj. Regularnie smaruj się środkiem przeciwsłonecznym o odpowiednim faktorze, przynajmniej 30. Regularnie oznacza co 2 godziny, a nawet częściej, jeśli dużo się pocisz. Dostępne są także środki przeciw oparzeniom słonecznym stworzone specjalnie dla osób, które intensywnie się ruszają i dużo się pocą. Być może to dobre rozwiązanie dla ciebie.
  • Chroń oczy, nosząc okulary pochłaniające promieniowanie UV.
  • Staraj się unikać słońca między godziną 12:00 a 15:00, dostosowując swój grafik pracy.

Dużo pij!

Odwodnienie to jedna z najczęstszych przyczyn udaru słonecznego. Dlatego zadbaj o nawodnienie.

Gdy temperatury sięgają zenitu, największą ochotę masz na lodowate napoje. Jednakże rozsądniej jest napić się czegoś ciepłego. Gdy pijesz ciepłe napoje, organizm automatycznie schładza się. Gdy pijesz coś zimnego, organizm stara się rozgrzać, przez co po chwili jest ci jeszcze cieplej.

Zapobiegaj udarowi słonecznemu:

  • Pij wystarczająco dużo płynów
  • Gdy dużo się pocisz, zadbaj o podaż soli. Wypij kubek bulionu lub napoju dla sportowców, który zawiera dodaną sól.
  • A jeśli masz taką możliwość, od czasu do czasu bierz chłodny prysznic.

Dbaj o siebie, również na słońcu, i ciesz się pracą na powietrzu!


Kleszcze

Kleszcze wyglądają jak małe pajączki. Po ukąszeniu puchną i wyglądają jak ciemnoczerwona kulka – po wypełnieniu krwią ich średnica może sięgać 1 centymetra. Kleszcze mogą przenosić chorobę zwaną boreliozą.

Jak zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez kleszcza?

Kleszcze można znaleźć wszędzie, a szczególnie w wysokich trawach i zaroślach. Żerują także na zwierzętach domowych i dzikich, ptakach i padlinie. Najwięcej ukąszeń u ludzi ma miejsce od marca do października.

Jeśli pracujesz w miejscu o dużym ryzyku występowania kleszczy, noś zapiętą, okrywającą skórę odzież i naciągnij skarpetki na nogawki spodni. Możesz spryskać skarpety, buty i spodnie środkiem przeciw owadom zawierającym DEET, a nieosłoniętą skórę posmarować środkiem z tym samym składnikiem.

Mimo podejmowanych środków ostrożności należy codziennie sprawdzać, czy nie doszło do ukąszenia przez kleszcza.