Co musisz wiedzieć o systemie fazowym w agencji pracy tymczasowej?

blog

Wielu pracowników tymczasowych chce wiedzieć, jakie ma prawa. Nasza odpowiedź brzmi: to zależy od liczby tygodni pracy dla AB Werkt. Prezentujemy trzy ważne informacje na temat systemu fazowego w agencji pracy tymczasowej.

  1. Aby zachować prawa, trzeba pracować

Rząd wprowadził system fazowy w agencjach pracy tymczasowej w 2015 roku. Im dłużej pracujesz dla tej samej agencji pracy tymczasowej, tym więcej praw zgromadzisz. Warto zatem na dłużej zostać z AB Werkt.

  • Faza A

W pierwszych 52 tygodniach pracy zarówno pracownik, jak i AB Werkt mogą w dowolnym momencie wypowiedzieć umowę. AB Werkt nie musi szukać dla ciebie pracy zastępczej, gdy zlecenie u zleceniodawcy się zakończy. Nie oznacza to oczywiście, że nie staramy się zapewnić ci pracy zastępczej. Możemy ci pomóc, gdy zlecenie u zleceniodawcy zakończy się lub gdy nie jesteś zadowolony ze swojej pracy. Możemy też pomóc ci znaleźć pracę dodatkową, gdy pracujesz na część etatu, a chcesz pracować na cały.

  • Faza B

Po fazie A następuje faza umów tymczasowych. AB Werkt zaoferuje ci maksymalnie sześć umów tymczasowych w okresie 3 lat. Jeśli zleceniodawca zakończy zlecenie, będziemy szukać dla ciebie pracy zastępczej. A jeśli nie uda nam się jej znaleźć, będziemy kontynuować wypłatę części twojego wynagrodzenia. Jeśli pracowałeś przez mniej niż 13 tygodni za pośrednictwem innej firmy, możemy doliczyć ci ten okres do okresu trzech lat. Nadal pozostajesz w fazie B. Jeśli przez co najmniej 26 tygodni nie wykonujesz dla nas pracy, wracasz do fazy A.

  • Faza C

W fazie C zawierana jest umowa na czas nieokreślony. Mamy też obowiązek znaleźć ci pracę zastępczą, gdy twoje zlecenie się zakończy. Robimy w tym zakresie wszystko, co się da. Jeśli mimo to nie uda nam się znaleźć dla ciebie zajęcia, będziemy kontynuować wypłatę 90 procent wynagrodzenia za twoje ostatnie zlecenie.

  1. Więcej praw to więcej obowiązków

Dobrze jest mieć sporo praw jako pracownik tymczasowy. Jednakże z prawami wiążą się też obowiązki. Przykładem jest okres wypowiedzenia. W fazie A możesz odejść z pracy, gdy tylko zechcesz. W fazie B i C okres wypowiedzenia wynosi co najmniej jeden miesiąc. Warto wiedzieć: AB Werkt obowiązują te same okresy wypowiedzenia, co ciebie, jednak możemy rozwiązać umowę dopiero po uzyskaniu zgody UWV Werkbedrijf.

  1. Gdy pracujesz dla nas od dłuższego czasu, otrzymasz umowę na czas nieokreślony

Dużą zaletą fazy B i C jest to, że poszukujemy dla ciebie nowej pracy po zakończeniu zlecenia. Musimy znaleźć ci odpowiednią pracę. Jest to praca na porównywalnym poziomie co praca, do której cię przyjęliśmy. Nasza oferta może być o maksymalnie dwa poziomy stanowisk niżej niż pierwsze zlecenie. Złożyliśmy ci ofertę, która obejmuje mniej godzin niż ustaliliśmy w umowie? Wówczas za pozostałe godziny wypłacimy ci 90 procent wynagrodzenia otrzymywanego za ostatnie zlecenie. Aby nie stracić uzyskanych praw, masz obowiązek przyjąć oferowaną przez nas odpowiednią pracę zastępczą. Możesz zrezygnować z pracy, jednak wtedy wrócisz do fazy A.

Chcesz wiedzieć więcej o systemie fazowym? Skontaktuj się z nami

AB Werkt Zuid-Nederland
0475 – 35 20 30
Lub napisz wiadomość e-mail na info@ab-werkt.nl