Czym zajmuje się Arbodienst?

Czym zajmuje się Arbodienst?

Każdy z nas pragnie być szczęśliwy i zdrowy, jednak wszyscy chyba mieliśmy kiedyś do czynienia z chorobą, która uniemożliwiała nam pracę. Pracodawca zgłasza wówczas zachorowanie, co pozwala otrzymać zasiłek chorobowy. Przeważnie choroba nie trwa zbyt długo i po kilku dniach wraca się do pracy. Jeżeli jednak zwolnienie się przedłuża, masz do czynienia z Arbodienst, czyli służbą ds. BHP i warunków zatrudnienia. W tym artykule wyjaśniamy, czym jest Arbodienst i o czym musisz pamiętać jako pracownik.

Czym zajmuje się Arbodienst?

Słowo „arbo” to skrót od „arbeidsomstandigheden”, co oznacza „warunki zatrudnienia”. Arbodienst pomaga firmom dbać o dobre warunki zatrudnienia. Najbardziej znanym aspektem jest wsparcie w trakcie choroby, jednak Arbodienst robi o wiele więcej. Pomaga także zapobiegać dłuższym zwolnieniom na skutek choroby czy wypadku, na przykład poprzez ocenę bezpieczeństwa warunków pracy. W tym celu można między innymi przeprowadzić inwentaryzację i ocenę ryzyka (RIE) lub przeanalizować, czy natężenie pracy nie jest zbyt duże. Arbodienst doradza także firmom, co mogą robić, by ich pracowników nie dotykało zjawisko wypalenia zawodowego.

Czy współpraca z Arbodienst jest obowiązkowa?

Każda organizacja lub firma jest zobowiązana do zawarcia umowy z Arbodienst – tak stanowi prawo. Istnieją różne służby Arbodienst, a pracodawca może samodzielnie wybrać, która z nich najbardziej mu odpowiada.

Kiedy pracownik ma do czynienia z Arbodienst?

Z Arbodienst możesz zetknąć się w różnych momentach. Jeżeli będziesz wykonywać pracę wymagającą bardzo dobrej kondycji fizycznej, możesz otrzymać skierowanie na profilaktyczne badania lekarskie lub otrzymać od tej instytucji zaświadczenie lekarskie. Odbywa się to za pośrednictwem Arbodienst.

W większości przypadków masz do czynienia z tą instytucją, gdy zachorujesz. Tego rodzaju sytuacje również określa prawo.

Arbodienst i zwolnienie lekarskie

Twój pracodawca ma obowiązek zgłoszenia Twojej choroby do Arbodienst w ciągu tygodnia.
Następnie Arbodienst skontaktuje się z Tobą, by sprawdzić Twoje samopoczucie.
Organizacja ta dysponuje lekarzami medycyny pracy oraz innymi specjalistami medycznymi, którzy mogą zapewnić Ci wsparcie. Twój pracodawca nie jest w stanie i nie może oceniać Twojego stanu zdrowia – nie tylko ze względu na brak wiedzy medycznej, lecz także z uwagi na Twoje prawo do prywatności.

Jak wygląda sytuacja w przypadku dłuższej choroby?

Holenderska ustawa o reintegracji zawodowej pracowników (Wet verbetering poortwachter) określa wymagane postępowanie, gdy Twoja choroba trwa ponad sześć tygodni. Arbodienst dokonuje wówczas dogłębniejszej analizy Twojego zwolnienia chorobowego. Przygotowujesz również wspólnie ze swoim pracodawcą plan niezbędnych działań pozwalających na powrót do pracy.
Ma to na celu wyłącznie umożliwienie Ci ponownego podjęcia pracy w odpowiedzialny sposób.
Siedzenie w domu i chorowanie nie jest przecież korzystne dla nikogo.

Jak samodzielnie możesz zadbać o zachowanie zdrowia i witalności? Przeczytaj ten wpis na blogu.