Jak zachować stabilizację finansową?

Pieniądze szczęścia nie dają. Jednak problemy finansowe potrafią naprawdę unieszczęśliwić. Gdy wpadniesz w kłopoty finansowe, istnieje ryzyko, że nie będziesz wstanie regulować swoich zobowiązań. Przy rosnących cenach energii, galopujących cenach paliw i inflacji lepiej zapobiegać niż leczyć. Te wskazówki pomogą Ci zrobić krok w kierunku finansowej witalności.

Każdego roku niemal 100 tys. gospodarstw domowych boryka się z zaległościami płatniczymi. Ich skutki często wykraczają poza samą niemożność opłacania rachunków. Z badań wynika, że osoby z problemami finansowymi częściej odczuwają stres, gorzej śpią i są mniej efektywne. A to może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia. Aby uniknąć długów i kłopotów finansowych, wykonaj poniższe kroki:

Miej świadomość

Zwróć większą uwagę na to, ile pieniędzy dostajesz, a ile wydajesz. W ten sposób zachowasz panowanie nad swoją sytuacją finansową. Możesz na przykład raz w tygodniu lub w miesiącu sprawdzać swoje saldo bankowe. Większość banków udostępnia aplikacje, które pozwalają śledzić te dane. Sporządź wykaz swoich dochodów i wydatków. Mogą się one różnić w zależności od tygodnia lub miesiąca, dlatego warto kontrolować je przez dłuższy czas.

Planuj sprytnie

Mając świadomość swoich zysków i strat, możesz przewidzieć swoje wydatki z (dużym) wyprzedzeniem. Aby uniknąć problemów, warto sporządzić plan wydatków, jakie zwykle ponosisz w skali miesiąca lub roku. Skorzystaj z internetowych książeczek dla gospodarstw domowych lub innych akcesoriów elektronicznych.

Oszczędzaj pieniądze

Gdy już wiesz, gdzie wydajesz swoje pieniądze, szybko zorientujesz się, jak możesz zaoszczędzić. Czy Twój standard życia jest dopasowany do Twoich zarobków? Miej to na uwadze, robiąc zakupy; stawiaj chociażby na tańsze marki własne marketów. W skali roku przyniesie Ci to znaczne oszczędności, mimo że zaoszczędzone kwoty będą niewielkie. Zadbaj także o to, aby Twoje stałe wydatki (ubezpieczenia, abonamenty) były na niskim poziomie. Jeśli Twój portfel jest coraz cieńszy, zdecyduj się na przykład na tańszy abonament telefoniczny. Albo pozostań przy zwykłej telewizji i zaoszczędź na kosztach takich platform jak Netflix czy Videoland. Zaleca się co miesiąc odkładać 10% dochodów.

Stwórz poduszkę finansową

Odkładając co miesiąc określoną sumę pieniędzy, budujesz sobie bufor na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Pomyśl choćby o zepsutej pralce. Takie sytuacje mogą się zdarzyć i nie chciałbyś, aby wpędziły Cię w kłopoty finansowe. Udało Ci się odłożyć pewną sumę lub zdarzył się przypływ gotówki? Może to być świadczenie urlopowe, premia lub podwyżka. Odłóż te pieniądze, aby nie ulec pokusie ich szybkiego wydania.

Zbuduj kapitał

Twoja sytuacja jest stabilna i stworzyłeś poduszkę finansową? Sprawdź, czy możesz wyciągnąć ze swoich pieniędzy jeszcze więcej. To tzw. budowanie kapitału. Polega ono np. na oszczędzaniu, inwestowaniu w fundusze lub nieruchomości. Sprawdź, która z opcji będzie optymalna dla Ciebie, aby w dłuższej perspektywie zabezpieczyć Twoje finanse. Gdy się nad tym zastanowisz, Twoje pieniądze mogą zyskać na wartości.

Problemy finansowe?

Straciłeś panowanie nad sytuacją, masz zaległości płatnicze lub problemy finansowe spędzają Ci sen z powiek? Może to się przydarzyć każdemu, szczególnie w obecnych czasach. Zapobiegaj narastaniu problemu, podejmując działania. Porozmawiaj o tym z zaufaną osobą lub poproś o pomoc eksperta w dziedzinie finansów. W AB Werkt również oferujemy wsparcie. Porozmawiaj ze swoim koordynatorem z AB Werkt, aby zdusić problem w zarodku. Możemy Ci pomóc na przykład w zakresie coachingu budżetowego.