Jaka jest różnica pomiędzy wynagrodzeniem brutto i netto?

Ciebie również ciekawi, dlaczego Twoje wynagrodzenie netto jest zawsze niższe od wynagrodzenia brutto? Wynagrodzenie netto to kwota, która zostaje faktycznie wypłacona na Twój rachunek bankowy. To ona tak naprawdę ma znaczenie. Ale skąd się właściwie bierze? W tym wpisie wyjaśniamy różnicę pomiędzy wynagrodzeniem brutto i netto.

Twoje wynagrodzenie brutto to kwota, którą uzgadniasz z pracodawcą w umowie lub która jest określona w CAO. Ponieważ musisz od niej jeszcze zapłacić podatek i składki, jej część zostaje potrącona. Pozostałość, czyli kwota netto, jest wypłacana co miesiąc przez Twojego pracodawcę.

Kwota zawarta w umowie (i widniejąca na górze paska wypłaty) to Twoje wynagrodzenie brutto. Każda osoba pracująca musi jeszcze zapłacić od niej podatek dochodowy i składki. Zajmuje się tym dział płac w firmie Twojego pracodawcy, np. w AB Werkt.

Składki

Oprócz podatku dochodowego od wynagrodzenia brutto odliczane są także składki. Są one konieczne, by zagwarantować Ci otrzymywanie wynagrodzenia również w przypadku bezrobocia, choroby czy niezdolności do pracy. Składki te są następujące:

  • składka z tytułu ustawy o świadczeniach emerytalnych (AOW);
  • składka z tytułu ustawy o rencie rodzinnej (ANW);
  • składka z tytułu ustawy o szczególnych kosztach leczenia (AWBZ);
  • składka z tytułu ustawy o powrocie do pracy dla osób częściowo niezdolnych do pracy (WGA);
  • składka emerytalna;
  • składka z tytułu ustawy o zasiłku dla bezrobotnych (WW).

Twój pracodawca dba o to, by podatek dochodowy został odprowadzony do urzędu skarbowego. Składki są przekazywane do Zakładu Ubezpieczeń Pracowniczych (UWV) oraz do funduszu emerytalnego. Nie chcesz czekać, aż pracodawca odprowadzi powyższe należności, i wolisz samodzielnie wyliczyć swoje wynagrodzenie netto? Możesz wykorzystać do tego specjalne narzędzia online. Zapoznaj się na przykład z modułem obliczeniowym Loonwijzer. Wynagrodzenie netto jest wypłacane na Twój rachunek bankowy. Możesz z nim zrobić, co chcesz! (kliknij tutaj i dowiedz się, jak utrzymać dobrą kondycję finansową: LINK)