Burze występują podczas wszystkich pór roku. Jednak najsilniejsze z nich mają miejsce latem, gdy rosną temperatury i wilgotność powietrza. Gdy zastanie cię burza, może dojść do niebezpiecznych sytuacji. Również podczas pracy. Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas burzy? Dowiesz się tego, czytając poniższy artykuł.
Zagrożenia związane z burzą
Pioruny to jedne z najniebezpieczniejszych zjawisk pogodowych. W Holandii średnio 1-2 osoby rocznie tracą życie wskutek uderzenia pioruna. Liczba rannych jest wyższa. Ryzyko trafienia piorunem jest bardzo małe, jednak może być poważne w skutkach. Podczas uderzenia pioruna uwalniana jest bowiem ogromna ilość energii elektrycznej, a napięcie sięga milionów woltów. Dla porównania: w gniazdkach elektrycznych płynie prąd o napięciu 220 V i już taka wartość może być śmiertelna.
Obliczanie odległości pioruna
Gdy usłyszysz grzmot, możliwe, że zagrożenie jest blisko. Obliczenie odległości pioruna może cię uspokoić, szczególnie gdy nie znajdujesz się w bezpiecznym miejscu. Odliczanie rozpocznij, gdy zobaczysz błysk. Policz liczbę sekund do usłyszenia grzmotu i podziel tę wartość przez trzy. Dowiesz się, ile kilometrów od ciebie znajduje się piorun. KNMI zaleca szukać schronienia, gdy czas między błyskawicą a grzmotem wynosi mniej niż 10 sekund. Burza jest wówczas w odległości poniżej trzech kilometrów.
Praca na zewnątrz podczas burzy
Wielu pracowników AB jest przyzwyczajonych do pracy na powietrzu. Na polu w ciągniku, w sadzie, na plantacji lub podczas prac ziemnych. Gdy zbliża się burza, miej na uwadze w szczególności wyżej opisaną zasadę 10 sekund. Oszacuj czas, jakiego potrzebujesz, aby wraz z ewentualnymi współpracownikami dostać się do bezpiecznego miejsca. Oprócz tego:
- Jak najszybciej znajdź schronienie w budynku. Nigdy nie kryj się pod drzewem.
- Trzymaj się z dala od wysokich punktów i pamiętaj, aby samemu nie stać się najwyższym punktem w okolicy.
- Pracujesz na otwartej przestrzeni? Przykucnij ze złączonymi stopami i obejmij nogi rękami. Nigdy nie kładź się na ziemi.
- Jeśli jest was więcej, rozejdźcie się i nie stójcie w grupie.
- Nie używaj parasola; najlepiej go odłóż.
- Zdejmij metalową biżuterię, paski itp. i odłóż telefon.
- Zachowaj co najmniej 10 metrów odstępu od płotów, podnośników budowlanych, rusztowań, słupów oświetleniowych i innych konstrukcji metalowych.
- Jeśli siedzisz w samochodzie lub kabinie, jesteś bezpieczny. Pamiętaj jednak, aby okna, drzwi i dach były zamknięte.
- Jeśli nosisz środki ochrony słuchu, zachowaj dodatkową czujność. Dźwięk grzmotu jest wówczas stłumiony.
Radar burzowy to praktyczne narzędzie, aby kontrolować pogodę i podjąć działania na czas. Burze szybko się przemieszczają, dlatego nie czekaj zbyt długo. Jeśli nie widziałeś błyskawicy od piętnastu minut, możesz wznowić pracę.
Praca w pomieszczeniu podczas burzy
Podczas burzy w pomieszczeniu jest bezpieczniej niż na zewnątrz. Jednak nie da się całkowicie uniknąć zagrożeń. Problemem podczas pracy w pomieszczeniu jest to, że możesz nie usłyszeć nadchodzącej burzy. Dlatego dokonaj odpowiednich ustaleń z kolegami i zwróć uwagę na następujące rzeczy:
- Jeśli pracujesz z użyciem metalowych lub przewodzących części (takich jak rury gazowe, elektryczne, wodociągowe i centralnego ogrzewania, przewody klimatyzacyjne itp.), wstrzymaj pracę. Trzymaj się z dala od takich obiektów.
- Nie stawaj przy (otwartych) oknach.
- Nie zbliżaj się do bieżącej wody.
Mamy nadzieję, że przekazaliśmy ci garść praktycznych wskazówek. Najważniejsze: nie wpadaj w panikę i szybko znajdź bezpieczne miejsce dla siebie i kolegów.
Czy wiesz, że…
- Temperatura pioruna może sięgać 30 tys. stopni To znacznie więcej niż na powierzchni słońca.
- W Holandii co roku uderza około 100 tys. piorunów
- Burze występują w Holandii średnio 25 razy w roku
- Błyskawica ma od 5 do 6,5 kilometra długości
- Piorun porusza się z prędkością około 60 000 kilometrów na sekundę.
- Gdy jesteś zbyt blisko burzy, na skórze pojawia się gęsia skórka