Podczas prac na zewnątrz warunki atmosferyczne mogą powodować niebezpieczne lub groźne dla zdrowia sytuacje. Przykładowo silny wiatr może utrudniać, a niekiedy wręcz uniemożliwiać pracę. Silny wiatr lub wichura to jedne z najbardziej niedocenianych zagrożeń. Ryzyko wypadków w miejscu pracy wzrasta. Szczególnie podczas prac na wysokości może dojść do zdmuchnięcia materiałów przez wiatr. Dlatego w wietrzne dni warto zachować zdrowy rozsądek. Wspólnie pomyślmy o bezpieczeństwie.
Zagrożenia związane z silnym wiatrem
– Ryzyko upadku lub uwięzienia pracownika, szczególnie podczas prac w wyżej położonych miejscach;
– Ryzyko zdmuchnięcia nieprzytwierdzonych obiektów, takich jak ładunki, rusztowania jezdne, materiały dekarskie, kosze robocze, rusztowania wiszące;
– Ryzyko uszkodzenia niestabilnych obiektów, takich jak dźwigi, podnośniki, rusztowania i drabiny;
– Ryzyko zdmuchnięcia luźnych lub nieprzytwierdzonych części lub materiałów, takich jak płyty, materiały izolacyjne, materiały z kontenerów na odpady, luźny grunt, piach, gałęzie itp.
Ryzyko jest większe na niestabilnych stanowiskach pracy. Przykładami są rusztowania wiszące, drabiny, kosze robocze, rusztowania jezdne, podnośniki i cysterny.
Jakie są zasady?
Przy wietrze o sile 6:
Maksymalna wysokość robocza wynosi 10 metrów. Należy wstrzymać prace zewnętrzne na aluminiowych rusztowaniach jezdnych.
Przy wietrze o sile 7 lub wyższej (silny wiatr):
- Można pracować na wysokości nie większej niż 3 metry.
- Wstrzymać prace z użyciem dźwigów przejezdnych.
- Usunąć plandeki, namioty spawalnicze itp.
- Wstrzymać wbijanie prefabrykowanych pali betonowych.
- Opuścić przenośne rusztowania wiszące.
- Wstrzymać prace na dachach zbiorników.
- Wstrzymać prace zewnętrzne na wysokości powyżej 40 metrów.
Przy wietrze o sile 9 i wyższej:
Wstrzymać wszystkie prace na rusztowaniach. Po wichurze należy skontrolować rusztowanie, zanim wrócą na nie pracownicy.
Wskazówki i zasady pracy przy silnym wietrze
Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Dokonaj ze zleceniodawcą ustaleń na temat prac w zbyt silnym wietrze. Nie bój się wstrzymać prac w obliczu ryzyka. Podejmij działania zapobiegające zdmuchnięciu materiałów przez wiatr. W miarę możliwości i w porozumieniu ze zleceniodawcą dostosuj grafik prac do ekstremalnych warunków pogodowych. W Holandii KNMI zazwyczaj z góry informuje o zagrożeniu. Nie daj się zaskoczyć pogodzie. Przeanalizuj ryzyko prac na zewnątrz. Ponosisz ryzyko w przypadku silnego wiatru? Miej świadomość ewentualnych konsekwencji, zachowaj zdrowy rozsądek i stosuj się do zasad.