„Pracownicy tymczasowi muszą czuć się tu dobrze.”

Sezon zbiorów już niebawem? Na dwunastu hektarach sadów jabłkowych i gruszkowych przyda się każda para rąk do pomocy. Tak jest na przykład u Pietera Jansa Jansoniusa, sadownika z zelandzkiego Nieuwekerk. „Każdego roku zbieramy około 300 ton owoców. Aby wykonać tę pracę, do mojego stałego czteroosobowego zespołu dołączają przyjaciele i znajomi. Jednak to nie wystarcza. Na szczęście każdego roku problem ten rozwiązuje AB Werkt, delegując pracowników międzynarodowych.”

Jansonius to nie jedyny zelandzki sadownik, który w czasie zbiorów – od końca lata do połowy jesieni – korzysta z usług AB Werkt. Łącznie co roku zapewniamy pracę około 700 pracownikom, niemal wyłącznie z Polski. Organizujemy dla nich wszystko: od numerów BSN po dach nad głową. „Dzięki AB Werkt co roku przybywają do mnie pracownicy, którzy wcześniej już u mnie pracowali”, mówi Jansonius. „To praktyczne rozwiązanie, ponieważ uprawiam jabłka i gruszki różnych odmian, a każda z nich wymaga innego sposobu zbioru. Gruszki zbiera się za jednym razem, zaś jabłka w zależności od koloru. Trzeba wiedzieć, kiedy dana odmiana jest dojrzała, a to wymaga nauki. Dlatego wspaniale, że starzy wyjadacze mogą objaśnić wszystko nowicjuszom, i to w ich języku ojczystym.”

Dobre warunki, szczęśliwi pracownicy

 

„Ważne jest dla mnie, aby pracownicy tymczasowi czuli się tu dobrze”, dodaje Jansonius. „Zapewniam im dobre warunki pracy: od odpowiednich narzędzi po miłą atmosferę. Wspólnie pijemy kawę, a gdy pada, pracownicy są częstowani zupą.

Zwracam uwagę na to, aby praca nie była cięższa, niż to konieczne. Dlatego świadomie zdecydowaliśmy się na system, w którym pojemniki poruszają się niczym pociągi. Zbieracze mogą wkładać do nich zebrane jabłka. Dzięki temu nie muszą dźwigać ciężkich wiader pełnych owoców.”

Elastyczność to jest to

Co się tyczy dobrostanu pracowników, swoją cegiełkę dokłada też AB Werkt, uważa Jansonius. „Ponieważ załatwiają oni takie sprawy jak zakwaterowanie czy transport. Widzę, że to dla pracowników bardzo ważne. I bardzo miło jest widzieć, że AB Werkt ich nie zawodzi. Sam również jestem zadowolony z organizacji. Działają elastycznie, np. gdy przy wysokich temperaturach owoce dojrzewają znacznie szybciej. AB Werkt od razu sprawdza, czy dostępni są dodatkowi ludzie. Świetna obsługa. Działa to zresztą w obie strony. Ponieważ gdy mają pracownika, który chwilowo pozostaje bez pracy, z radością przyjmuję go pod swoje skrzydła.”