Przytrafiła Ci się choroba? Oto, co musisz wiedzieć.

artikel

Przede wszystkim jednak życzymy Ci poprawy stanu zdrowia. Chętnie pomożemy Ci w szybkim powrocie do pracy. W trakcie choroby zajmie się Tobą Komórka ds. Koordynacji Nieobecności (Verzuim Coördinatiepunt – VCP) i przypisany do Ciebie pracownik ds. kadrowych. Będą z Tobą utrzymywali kontakt, a w razie potrzeby sprawa zostanie przekazana Służbom ds. BHP i medycyny pracy. Poniżej przedstawiamy, czego oczekujemy od Ciebie podczas Twojej choroby.

1. Zgłoś chorobę odpowiednio wcześnie

Kiedy zachorujesz, masz obowiązek zgłosić to w AB Werkt służbom ds. gotowości do pracy. Jest to możliwe przez 24 godziny dziennie 7 dni w tygodniu. AB Werkt zgłasza wtedy Twoją chorobę w przedsiębiorstwie, w którym wykonujesz pracę. Pamiętaj, aby zgłosić się w pierwszym dniu choroby. Jeśli pracujesz na porannej zmianie, zgłoś nieobecność przynajmniej na godzinę przed planowanym rozpoczęciem pracy. Kiedy chorujesz od kilku dni i dopiero potem informujesz o chorobie, działa to na Twoją niekorzyść. Zasiłek chorobowy przysługuje Ci od dnia zgłoszenia choroby.

2. Umożliwiaj kontakt ze sobą i oddzwaniaj

Po zgłoszeniu przez Ciebie choroby, kontaktuje się z Tobą przypisany do Ciebie pracownik ds. kadrowych. Pracownik zna Twój język i zadaje Ci kilka pytań, aby lepiej zorientować się w Twojej sytuacji. W pierwszym tygodniu choroby pracownik ds. kadrowych praktycznie codziennie kontaktuje się z Tobą. Dlatego bardzo ważne jest, aby możliwy był z Tobą kontakt telefoniczny. Zapisz sobie w swoim telefonie numer telefonu pracownika ds. kadrowych, aby wiedzieć, kto dzwoni. Oddzwoń, jeśli otrzymasz wiadomość na sekretarce lub nie udało Ci się odebrać rozmowy.

Kiedy choroba trwa dłużej niż tydzień, zgłaszamy ją Służbom ds. BHP i medycyny pracy. Służby te również kontaktują się z Tobą telefonicznie, czasami korzystając z ukrytego numeru telefonu. Weź to pod uwagę. Masz obowiązek umożliwić kontakt ze sobą Służbom ds. BHP i medycyny pracy oraz oddzwonić, jeśli o to poproszą. W rozmowie telefonicznej uczestniczy zawsze tłumacz, który wszystko Ci wyjaśni.

3. Zgłoś swój powrót do zdrowia

Czujesz się lepiej? Poinformuj o tym. Zgłoś to w AB Werkt służbom ds. gotowości do pracy lub przypisanemu Ci pracownikowi ds. kadrowych. AB Werkt zgłosi Twój powrót do zdrowia w przedsiębiorstwie, w którym wykonujesz pracę.

Nieobecność niespowodowana chorobą?

Nie możesz przyjść do pracy, choć to nie choroba? Musisz na przykład zadbać o członka rodziny, który źle się czuje? Wtedy nie jest to zwolnienie chorobowe, a urlop opiekuńczy. Również i w takiej sytuacji musisz w AB Werkt poinformować o tym służby ds. gotowości do pracy.

Masz pytania dotyczące Komórki ds. Koordynacji Nieobecności? Jeśli mówisz po niderlandzku lub (dobrze) po angielsku, skontaktuj się z nami pod numerem 0 854 874 014 lub adresem e-mail VCP@ab-werkt.nl. Jeśli chcesz porozmawiać w innym języku, zadaj swoje pytanie pod adresem helpdesk@ab-werkt.nl.