Tak zachowasz wakacyjny nastrój

Pewnie dobrze to znasz: urlop dobiegł końca, a Ty po dwóch dniach pracy czujesz się tak, jakbyś nigdy nie wyjeżdżał. Dlaczego tak trudno jest zachować choć trochę tej wakacyjnej, relaksującej atmosfery? Te wskazówki pozwolą Ci dłużej cieszyć się wakacyjną atmosferą.

1. Zacznij łagodnie

Co najczęściej jest pierwszą rzeczą, którą robisz po powrocie z wakacji? Czytanie e-maili. Myślisz, że szybko nadrobisz zaległości. Jednak w ten sposób natychmiast zostajesz wciągnięty w odmęty codzienności. A przecież wiadomości te nie stanowią najważniejszej części Twojej pracy. Dlatego pierwszego dnia w pracy zaplanuj działania, które dodadzą Ci energii. W kolejnych dniach również. Zapewni Ci to najwięcej satysfakcji, a więc i przyjemności. Włącz swojego asystenta obecności na nieco dłuższy czas. Pozwoli Ci to na określenie swoich priorytetów.

2. Zadbaj o nowe przyzwyczajenia

My, ludzie, potrzebujemy postępować według znanych nawyków. Nasze życie jest pełne rutyny. To dobrze, bo dzięki temu wiele prostych rzeczy nie kosztuje nas wiele wysiłku. Ale ta sama rutyna sprawia, że szybko wracamy do starego i znanego schematu. Wakacje to dobry czas na stworzenie nowych zwyczajów. Ustaw na przykład budzik pół godziny wcześniej, aby móc spokojnie poćwiczyć lub pójść na długi spacer. Z pewnością przychodzi to łatwiej po wakacjach, kiedy pogoda zazwyczaj jest jeszcze ładna. Jeśli utrzymasz ten zwyczaj przez 6 tygodni, narodzi się nowa rutyna. Taka, która sprawi, że poczujesz się znacznie lepiej.

3. Zaplanuj przyjemne rzeczy po podróży

Dlaczego na wakacjach spędzamy miło czas z rodziną i przyjaciółmi, a w domu nie mamy na to czasu? Oczywiście pochłaniają nas obowiązki służbowe, domowe, rodzinne i inne. Jednak nadal możesz świetnie spędzać czas. Jednodniowe wycieczki np. nad morze, do lasu lub miasta. Zaplanuj te wyjazdy zaraz po powrocie z wakacji. Wpisz je do swojego kalendarza oraz zaplanuj, co będziesz robić, i z kim. Masz wtedy czego wyczekiwać. A przygotowanie to często połowa pracy, jak wykazały badania.

4. Zachowaj żywe wspomnienia z wakacji

To wino przed namiotem, zapach kwiatów, muzyka. Na wakacjach pobudzane są wszystkie nasze zmysły. Dobrym pomysłem jest robienie tego również w domu. Postaw na stole piękną misę, która przypomina Ci o Włoszech. Utwórz playlistę na Spotify swoich ulubionych utworów flamenco z Hiszpanii. Korzystaj z saszetek o zapachu lawendy z Prowansji. Wydrukuj swoje najpiękniejsze zdjęcia z wakacji i umieść je w widocznym miejscu, aby przypominały Ci o nich każdego dnia. W ten sposób regularnie cofasz się w czasie i znów czujesz wakacyjny klimat. Czy na wakacjach ciągle grałeś z dziećmi w gry karciane? Przesiadywałeś przy ognisku? Albo zawsze w południe wypijałeś przepyszne cappuccino? Co sprawia, że chcesz robić to samo w domu? Czułeś się dobrze, więc tworzyłeś nowe zwyczaje.

5. Nagradzaj siebie i swoje otoczenie

Bez wątpienia potrafimy zadręczać się tym, co poszło nie tak. Co mogliśmy zrobić inaczej. Oczywiście nie ma w tym nic złego, bo to tylko stymuluje Twój rozwój. Na wakacjach nie jesteśmy krytyczni, ale raczej bardzo serdeczni i życzliwi wobec siebie i otoczenia. Powinniśmy mieć częściej takie nastawienie w domu. Częściej komplementuj swoich bliskich. Rób to również wobec swoich współpracowników. Powiedz komuś coś miłego lub spraw upominek bez powodu. Dawanie zapewnia człowiekowi największą satysfakcję. Rób to również dla siebie. Nagradzaj się za wykonanie dobrej pracy. Robiąc dodatkową przerwę na spacer lub ulubioną kanapkę. Wieczorem zamów sobie masaż lub wybierz się na najnowszy film o Jamesie Bondzie.

Wakacje dobrze Ci zrobią

Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w San Francisco dowodzi, że wakacje są korzystne dla zdrowia. Relaks obniża poziom stresu i jest korzystny dla układu odpornościowego. To z kolei zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania. A więc: witaj w domu i zapamiętaj to uczucie!