Zapinaj pasy bezpieczeństwa w ciągniku!

artikel

Każdego roku dochodzi do zbyt wielu wypadków śmiertelnych w sektorze rolniczym, którym prawdopodobnie można było zapobiec, zapinając pasy bezpieczeństwa.

Kierowca został zakleszczony lub wypadł z ciągnika. Nie ma znaczenia, jak duże masz doświadczenie za kierownicą lub jak dobrze znasz okolicę. Wypadek może zdarzyć się w każdej chwili, a bez zapiętych pasów bezpieczeństwa często kończy się on śmiertelnie. Ciągniki są również często wykorzystywane poza sektorem rolniczym. Są one wykorzystywane na przykład przez ogrodników, na terenach zielonych oraz przy pracach mechanicznych. W tych sektorach od 1 stycznia istnieje obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa. Zwróć na to uwagę!

Co się stanie, jeśli ulegniesz wypadkowi i nie będziesz miał zapiętych pasów bezpieczeństwa?

Kabina ciągnika jest tak skonstruowana, że nie ulega wgnieceniu w przypadku przewrócenia się lub dachowania ciągnika. Pas zapewnia, że kierowca pozostanie bezpiecznie w kabinie. Jeśli ciągnik się przewróci, nie ma możliwości, byś znalazł się pod nim. Jeśli nie masz zapiętych pasów bezpieczeństwa, zderzenie może spowodować uderzenie w przód pojazdu lub wyrzucenie z kabiny. Oznacza to opuszczenie bezpiecznej strefy. Gdy znajdziesz się na zewnątrz, możesz zostać zakleszczony, co skończy się tragicznie. Pracodawca (lub pracownik) może zostać ukarany grzywną przez holenderską Inspekcję Pracy, jeśli nie zastosowano wystarczających środków zapobiegających obrażeniom, takich jak pasy bezpieczeństwa.

Jakie są dobre pasy bezpieczeństwa?

W samochodzie pas przebiega przez ramię. W ciągnikach stosuje się pasy biodrowe. Uwaga: pasy zapewniają skuteczną ochronę, jeśli są zakładane na biodra. Albo wokół miednicy. A więc nie na miękkie partie brzucha.

O czym muszę pamiętać przy zakupie pasów bezpieczeństwa?

Pasy muszą mieć prawidłowo działającą klamrę i blokadę. Zwijacze powinny działać w taki sposób, aby pas był bezpiecznie dopasowany po założeniu.

Czy zakładanie pasów bezpieczeństwa jest nakazane przez prawo?

Istnieje obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa dla ogrodników, pracowników zajmujących się zagospodarowaniem terenów zielonych i przy pracach mechanicznych. Pasy bezpieczeństwa należy zapinać podczas jazdy po drogach publicznych oraz podczas pracy na pochyłościach. Jeżeli ciągnik nie jest jeszcze wyposażony w pas bezpieczeństwa (przynajmniej w pas biodrowy), należy go zamontować lub zlecić jego zamontowanie.

Podczas jazdy ciągnikiem zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa. Jeżeli ciągnik nie jest wyposażony w pasy, omów to ze swoim zleceniodawcą.