Praca w upale

blog

Latem temperatury mogą sięgać zenitu. Czasami mierzymy się z falami upałów: tak nazywamy kilkudniowe okresy, w których temperatura nie spada poniżej 25 stopni. Temperatury powyżej 30 stopni i wysoka wilgotność powietrza są męczące dla ludzi i zwierząt, pracowników i pracodawców.

W gorące dni zachowaj zimną krew

Przedstawiamy praktyczne wskazówki, jak chronić się przed wysokimi temperaturami:

 1. Pij dużo wody. Nie czekaj, aż poczujesz pragnienie, ale pij przez cały dzień. W upale szybciej się pocisz, tracisz płyny, a przez to energię. Gdy pijesz za mało, szybciej się męczysz i tracisz koncentrację. Najlepiej popijaj letnią herbatę; lodowata woda jest zdradliwa, gdyż paradoksalnie powoduje wzrost temperatury ciała.
 2. Jedz mocno doprawione posiłki. Być może brzmi to nieco dziwnie, ale pikantne potrawy zwiększają pocenie. W ten sposób tracisz ciepło, a organizm schładza się.
 3. Bierz letni, a nie zimny prysznic. Zimna woda zwęża naczynia krwionośne, co nie pozwala optymalnie odprowadzać ciepła, przez co może być ci jeszcze goręcej.
 4. W upały stosuj inny grafik pracy. Na przykład zaczynaj wcześniej lub zmodyfikuj dni pracy.
 5. Odłóż ciężkie prace fizyczne, jeśli to możliwe, i unikaj wysiłku, przekładając go na przykład na godziny poranne lub wieczorne. Częściej rób przerwy.
 6. W miarę możliwości gaś światła i wyłączaj urządzenia wytwarzające ciepło (lub umieść je w osobnym pomieszczeniu).
 7. Noś przewiewną odzież w jasnych kolorach, wykonaną z oddychających materiałów, takich jak bawełna i len. Spróbuj tymczasowo zmodyfikować zasady ubioru w zakładzie pracy.
 8. Zadbaj o dobrą wentylację w mieszkaniu i miejscu pracy, np. stosując klimatyzację lub wentylatory.
 9. Stosuj krem z filtrem. Ochrona skóry jest ważna. Smaruj się co dwie godziny kremem z filtrem przeciwsłonecznym o minimalnym faktorze 15. Jeśli pracujesz na zewnątrz, noś koszulkę i czapkę (najlepiej z osłoną na szyję) i staraj się pracować w cieniu.
 10. Unikaj alkoholu. Zimne piwo jest kuszące, jednak mało rozsądne, gdy w perspektywie masz pracę w wysokich temperaturach.
 11. W ciągu dnia staraj się zamykać okna, drzwi i zasłony. Gdy wieczorem zrobi się chłodniej, otwórz je.
 12. W razie problemów zdrowotnych skonsultuj się z lekarzem (np. zakładowym).