Wszystko, co chcesz wiedzieć o urlopie

blog

Urlop jest niezbędny, aby naładować akumulatory i z nową energią wrócić do pracy. Ale ile godzin urlopu właściwie ci przysługuje? Jeśli pracujesz za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej, takiej jak AB Werkt, masz prawo do 25 dni urlopu wypoczynkowego przy pełnym wymiarze czasu pracy. Więcej dowiesz się poniżej.

Pracownicy tymczasowi również gromadzą prawo do dni urlopu. Działa to tak: za każdą przepracowaną godzinę rezerwowane jest ok. 10%. Gdy idziesz na urlop, wykorzystujesz dni urlopu. Wówczas otrzymujesz wypłatę z rezerw. Jeśli dopiero zaczynasz pracę, pamiętaj, że możesz nie mieć jeszcze zgromadzonej wystarczającej liczby godzin urlopu. Zasadą jest, że przy pełnym etacie gromadzisz średnio 16 2/3 godziny urlopu za przepracowany miesiąc.

Ile dni urlopu gromadzę?

Ustawa stanowi, że pracownicy gromadzą 20 dni urlopu (4 tygodnie) rocznie przy pełnym wymiarze czasu pracy. Są to tzw. ustawowe dni urlopu. Można obliczyć je następująco:

4 x liczba godzin pracy w tygodniu. Jeśli pracujesz przez 40 godzin w tygodniu, gromadzisz rocznie 160 godzin urlopu. W przeliczeniu jest to 20 dni. Jeśli przykładowo pracujesz przez 20 godzin, masz prawo do 4 x 20 godzin = 80 godzin rocznie.

Dobra wiadomość: jako pracownik tymczasowy masz prawo do większej liczby dni urlopu, mianowicie do 25 (5 tygodni). To o 5 (=1 tydzień) więcej niż przewiduje ustawa. Są to tzw. ponadustawowe dni urlopu. Jeśli nie pracujesz na pełen etat, ponadustawowe dni urlopu naliczane są w oparciu o tygodniową liczbę godzin pracy.

A jeśli nie przepracowałem jeszcze wystarczającej liczby godzin?

Jeśli pracujesz dla AB Werkt od niedawna, prawdopodobnie nie zgromadziłeś jeszcze wystarczającej liczby godzin urlopu. Nadal jednak możesz pójść na urlop. Pod warunkiem, że pozwala na to grafik w zakładzie pracy. Gdy pobierasz urlop, twój dochód zmniejsza się, bowiem w takim przypadku musisz pobrać urlop bezpłatny. Gdy po urlopie wrócisz do pracy, ponownie rozpoczniesz gromadzenie godzin urlopu.

Masz pytania dotyczące dni i godzin urlopu? Skontaktuj się ze swoim koordynatorem.